Trilho da Costa Sul - Vandrestier på Santa Maria, Azorerne
🥾 Vandrestier

Trilho da Costa Sul

Opdateret: 16 Mar 2026

4.4 (0 Anmeldelser)

Trilho da Costa Sul er vigtigste gang-forløb af Santa Maria og blandt mest-givende azorernes øarkeipelaget. Omkring 10 kilometers længde og let-til-moderat-vanskeligheds klassifikation denne lineær trilhe gennemkrydser øens sydkyst — mest-solrig Azorerne — tilbyder konstant udsigt blå-kobalt Atlantik kalksten og sandsten penhascos og vegetat dækket-skråninger mediterran flora. Kalkstensfossilførende afslutninger kystern blandt unikke-vidnesbyrd Santa Maria geologisk-antigvitet blandt azorernes øer.

Trilhe begynder Praia Formosa og følger kyst til Ponta do Castelo passerer naturlige-miradouros der afsløre nordkyst-grandiositet. Vegetat dominant funkolde aroeira og flere endemisk azorenske arter. Kyst-fauna inkluderer stornet cagarro og sommer-måned mulig avistning delfiner offshore. Anbefales trekking-fodtøj solcreme og tilstrækkeligt vand siden få-skygge-punkt langs forløbet. Bedste-tid indledning tidlig morgen før dagvarme.

Gennemsnitlig varighed 3 timer ingen stop men tillad mere-tid udforskning kyst-hjørner og fotografi. For gang-elskere har Santa Maria meget tilbyde — konsulter alle Azorernes stier og opdagel anden uomisselig-forløb øarkeipelaget. Trilhe marked og vedligeholdt Miljø-sekretariat således markinger terræn typisk godt-tilstand.

Beliggenhed

Anmeldelser

Ingen anmeldelser endnu

Vær den første til at anmelde dette sted!

Information

Sværhedsgrad
Easy
Varighed
3h

Ofte Stillede Spørgsmål

Hvor ligger Trilho da Costa Sul?

Trilho da Costa Sul ligger på Santa Maria, på Azorerne.

Hvad er sværhedsgraden og varigheden af Trilho da Costa Sul?

Trilho da Costa Sul har sværhedsgraden easy og tager cirka 3h.

Hvor Man Kan Bo i Nærheden

I nærheden